) Zaprogramuj Przyszłość

Aktualności

Z perspektywy dyrektora szkoły

Logo cyfrowy dialog
Logo politechnikia łódzka
Logo funduszy europejskich
Flaga Polski
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

Z perspektywy dyrektora szkoły

List od pani Dyrektor Bernadetty Bochenek 

 

Przystąpiliśmy do projektu Zaprogramuj Przyszłość z nadzieją, że jego realizacja pomoże nam i uczniom lepiej zrozumieć niezwykle szybko zmieniający się świat oraz da szanse tak nauczycielom, jak i uczniom kreować rzeczywistość. Wykonywanie zadań projektowych pozwoliło na swobodne, a jednocześnie mądre i twórcze wprowadzenie dzieci w cyfrowy świat. Zdobywana wiedza oraz umiejętności umożliwiły efektywne włączenie nauki programowania w codzienne zajęcia szkolne, a następnie domowe aktywności. 

 

Nasze doświadczenia związane z nauką programowania świadczą o tym, że wprowadzanie jego elementów w tok lekcji pozwala rozbudzić zainteresowanie uczniów każdymi zajęciami edukacyjnymi. Jeśli nauczyciel powie uczniom, że na zajęciach pojawi się programowanie, są gotowi podjąć każde działanie, są otwarci na pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności. Uczniowie, niezależnie od wieku, traktują programowanie jako formę zabawy, są bardzo aktywni, dzięki czemu szybciej i bez większego wysiłku, a nawet z radością, uczą się i dostrzegają zależności oraz reguły funkcjonujące w otaczającym świecie. Chętnie pracują w zespole, ucząc się wspólnie rozwiązywać problemy. Mając na uwadze, że bez relacji nie ma edukacji, praca zespołowa podczas zadań projektowych uczyła właściwej komunikacji, cierpliwości i samodzielności.  

 

Obserwowałam to podczas zajęć nie tylko dla edukacji wczesnoszkolnej, ale na różnych przedmiotach. Uczniowie mieli możliwość prezentowania swoich umiejętności cyfrowych, wykorzystując nie tylko pomoce dydaktyczne otrzymane w ramach projektu, ale również mobilną szafę. Dzięki projektowi i zaangażowaniu nauczycieli do oferty szkoły wprowadziliśmy zajęcia z programowania. Promujemy programowanie dla dzieci, bo wiemy, jak bardzo jest rozwijające i przydatne na przyszłym rynku pracy.  

 

Realizacja projektu inspirowana nie tylko nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi takimi jak np. roboty edukacyjne, ale także świetnymi scenariuszami zajęć, z których mogli korzystać nauczyciele, pozwoliła nam wykorzystywać na co dzień nowe technologie. Sprawdzianem tych wszystkich działań związanych z wdrożeniem projektu jest obecna pandemiczna rzeczywistość. Gdy w marcu 2020 musieliśmy podjąć wyzwanie kształcenia na odległość, okazało się, że nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej jako pierwsi podjęli się prowadzenia lekcji online. Kompetencje nauczycieli i uczniów, pogłębione i wzbogacone w czasie realizacji projektu, pozwoliły im bardzo szybko odnaleźć się w nowej i niezwykle trudnej dla nas wszystkich rzeczywistości. Myślę, że te doświadczenia pokazały, jak ważne jest podnoszenie kompetencji cyfrowych przez wszystkich uczestników procesu edukacyjnego.  

 

Albert Camus powiedział kiedyś, że szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. My - jako osoby odpowiedzialne za edukację - musimy mieć świadomość, że świat zmienia się niezwykle dynamicznie. Naszym zadaniem powinno więc być  przygotowanie dzieci do życia nie w rzeczywistości obecnej, ale tej która nadejdzie za 10, 20 lat. A zatem powinniśmy wyposażyć je w jak najwięcej kompetencji, aby potrafiły sobie w tym świecie radzić. Takie projekty jak Zaprogramuj Przyszłość są nadzieją, że nam się uda. 

 

                                                Bernadetta Bochenek  

                                                Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 111 

                                                w Krakowie

GALERIA

Bądź na bieżąco

AKTUALNOŚCI

12/12/19

Start szkoleń „Zaprogramuj Przyszłość”

W listopadzie wystartowały pierwsze szkolenia stacjonarne w projekcie „Zaprogramuj Przyszłość”
 

czytaj więcej

13/01/20

Zapraszamy na kolejne szkolenia

Przed nami kolejne szkolenia dla nauczycieli w projekcie Zaprogramuj Przyszłość

czytaj więcej

11/02/20

Baner na stronę szkoły

Twoja szkoła bierze udział w "Zaprogramuj Przyszłość"? Wrzuć baner na stronę!

czytaj więcej

Kontakt

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

e-mail: kontakt@cyfrowydialog.pl

tel.: +48 733 786 302