Rozwijamy kompetencje cyfrowe
nauczycieli i najmłodszych uczniów
„Zaprogramuj przyszłość” to projekt, dzięki któremu ponad 22 000 uczniów klas 1-3 szkół podstawowych uczy się podstaw programowania i rozwija umiejętności cyfrowe w praktyce.
-
1 210
nauczycieli
-
205
szkół
-
22 000
dzieci
-
250
edukatorów
-
5
regionów
Zaprogramuj Przyszłość jest projektem skierowanym do nauczycieli klas 1-3, którzy dzięki udziałowi w nim mają szansę na rozwój kompetencji cyfrowych, w szczególności związanych z nauką programowania w nauczaniu wczesnoszkolnym oraz przede wszystkim do zastosowania zdobytej wiedzy bezpośrednio w praktyce poprzez prowadzenie zajęć z uczniami. Zajęcia odbywają się w ponad 200 szkołach w pięciu regionach: Miasto Łódź, Miasto Kraków, region Katowicki, Miasto Poznań, Miasto Szczecin.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, które zajmuje się od lat rozwijaniem kompetencji przyszłości poprzez realizację działań skierowanych do nauczycieli oraz bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie koncentruje się na testowaniu i wdrażaniu nowych kierunków do edukacji szkolnej oraz opracowując nowatorskie programy nauczania. Zależy nam na wprowadzaniu realnych zmian do funkcjonowania polskich szkół, tak by rozwijały młodych ludzi do aktywnego i pełnego korzystania z współczesnego świata. Partnerem projektu jest Politechnika Łódzka.
To już druga edycja projektu. Pierwsza realizowana była przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog (wtedy jeszcze pod nazwą Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania) w latach 2017/2018.
Wyjątkowi ludzie, szkolenia i sprzęt, czyli to co najważniejsze w „Zaprogramuj przyszłość”
Ten projekt to przede wszystkim wspaniali pełni pasji i zaangażowania ludzie, nauczyciele, nauczycieliki, edukatorzy i edukatorki. Każdy nauczyciel i nauczycielka w projekcie uczestniczyli w 32h szkoleń, podczas których zapoznali się z metodyką nauczania programowania najmłodszych, programowaniem offline (między innymi z wykorzystaniem maty do kodowania), aplikacjami uczącymi kodowania i wprowadzającymi do programowania, robotyką i mechatroniką dla najmłodszych oraz językiem Scratch.
Po ich zakończeniu uczestniczki i uczestnicy prowadzili 15 zajęć z uczniami, pod opieką trenera, podczas których w sposób praktyczny wykorzystywali wiedzę zdobytą na szkoleniach. Dodatkowo każdy z nauczycieli i nauczycielek miał do wykorzystania 5 godzin indywidualnego mentoringu z trenerem, podczas których mógł uzyskać dodatkową pomoc, omówić szczególnie interesujące, bądź trudne dla niego zagadnienia, czy otrzymać feedback po zajęciach z uczniami. Podczas zajęć nauczyciele mogą wykorzystać scenariusze, które otrzymują w ramach projektu, lub prowadzić zajęcia według własnych pomysłów.
Oprócz szkolenia, wsparcia mentorskiego i gotowych scenariuszy, nauczyciele brali udział w webinariach. Przygotowaliśmy ich ponad 50. Pierwsze z nich, zorganizowaliśmy tuż po wybuchu pandemii. Były odpowiedzią na potrzebę poznania zasad i nabycia umiejętności pracy zdalnej. Te webinaria były bardzo cennymi warsztatami nie tylko dla uczestników projektu. Ponieważ były ogólnodostępne brało w nich udział wiele osób również spoza projektu. Kiedy już nauczyciele i nauczycielki zapoznali się z tajnikami pracy zdalnej i poczuli się w niej swobodniej, na webinariach poruszyliśmy ciekawe tematy związane między innymi z korzystaniem z technologii, myśleniem projektowym, wykorzystaniem aplikacji, ułatwiających pracę z dziećmi, modelowaniem 3D, Scratchem, sztuczną inteligencją, robotyką, a także, o hejcie, fake newsach i bezpieczeństwie w sieci.
Cennym narzędziem metodycznym, które zyskali uczestnicy projektu są publikacje o kodowaniu. Pokazujące jak wplatać je w różne aktywności w sposób czasem nieoczywisty. Jak programowanie łączy się ze sztuką, literaturą czy ekologią. Jak z jego wykorzystaniem poznać swoją najbliższą okolicę. Jak kodować z rodziną. Przygotowaliśmy również tłumaczenia publikacji “Twórcze Programowanie”, powstałe na Massachusetts Institute of Technology, które pokazuje, jak z wykorzystaniem Scratcha uczyć twórczego programowania.
Projekt „Zaprogramuj Przyszłość” to zysk również dla szkoły, nie tylko dzięki podniesieniu kompetencji kadry dydaktycznej oraz rozwojowi uczennic i uczniów. Każda z placówek otrzymała sprzęt, który nauczyciele mogą wykorzystywać do nauki programowania i rozwoju kompetencji cyfrowych: maty do kodowania, tablety, zestawy robotów, płytki mechatroniczne oraz gry edukacyjne. Tablety otrzymali również wszyscy nauczyciele biorący udział w projekcie.
Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020.
Szkolna przygoda z nauką programowania