Materiały do pobrania

Logo cyfrowy dialog
Logo politechnikia łódzka
Logo funduszy europejskich
Flaga Polski
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

W  „Zaprogramuj Przyszłość” wspólnie uczyliśmy się kodować z najmłodszymi uczniami. Przy wsparciu trenerów nauczyciele z całej Polski poprowadzili swoich pierwszych 15 zajęć na podstawie naszych scenariuszy. Mamy nadzieję, że na tym nie zakończy się ich przygoda z programowaniem w szkole!

Gdzie szukać kolejnych inspiracji na ciekawe zajęcia? Specjalnie dla Was wybraliśmy najciekawsze materiały, które przydadzą się w dalszej pracy. Oto blogi, portale i źródła scenariuszy zajęć. Większość polecanych materiałów jest dostępna w języku polskim.

Materiały do pobrania

Scenariusze lekcji i publikacje Zaprogramuj Przysłość

Webinaria Zaprogramuj przyszłość

Zapraszamy wszystkich na warsztaty online. Wszystkie dotychczasowe webinaria można zobaczyć na naszym kanale na Youtubie. Nasze webinaria to spotkania, w których przybliżamy i zgłębiamy zagadnienia związane z nauką programowania takie jak:

Scratch Junior

spotkania pozwolą Wam rozwinąć swoje umiejętności w zakresie korzystania ze Scratcha Juniora w edukacji wczesnoszkolnej; jak się przygotować: w czasie webinaru najlepiej mieć ze sobą tablet z zainstalowanym Scratchem Juniorem: 
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.scratchjr.android

Scratch

jeden z najbardziej popularnych wizualnych języków programowania. Na webinariach odkryjecie jego nowe funkcje i możliwości; jak się przygotować: w czasie webinaru najlepiej mieć zainstalowany na swoim komputerze Scratch 2.0 (instrukcja instalacji: https://youtu.be/YVyDXUTMqqA?t=1m25s)

Offline

spotkania dotyczą propozycji i zabaw realizowanych z tradycyjnymi pomocami dydaktycznymi, wykorzystywanymi przez nauczycieli w ramach programu Zaprogramuj przyszłość (np. Dotta, Gra Scratch Junior);

TIKowe

to webinaria, w ramach których dowiecie się, jak jeszcze lepiej korzystać z  tableta i innych zasobów internetowych oraz aplikacji, aby były one dla Was pomocne w zawodowym i codziennym życiu; jak się przygotować: w czasie webinaru najlepiej mieć ze sobą swój tablet z dostępem do internetu;

Roboty

będzie to okazja do zwiększenia wiedzy i umiejętności dotyczących programowania i korzystania z robotów Dash i Dot oraz dedykowanych im aplikacji; jak się przygotować: na czas webinaru przygotuj tablet z dostępem do internetu i - jeżeli to możliwe - Dasha lub Dota;

Makey Makey

te spotkania to nowe pomysły i możliwości dotyczące małej płytki i kolorowych kabelków; jak się przygotować: w czasie webinaru najlepiej mieć zainstalowany na komputerze Scratch 2.0 i - jeśli to możliwe - Makey Makey;

Zapraszamy również do oglądania webinarów z pierwszej edycji projektu „Zaprogramuj Przyszłość”.

Propozycje zajęć dodatkowych

Wiki Mistrzów Kodowania

Obszerna baza scenariuszy zajęć z wykorzystaniem różnych narzędzi i dla różnych grup wiekowych. Na pewno zainteresują Was także nagrania webinariów – znajdziecie je na samym dole strony.

Scenariusze lekcji programu #SuperKoderzy

Program Fundacji Orange. 8 scenariuszy lekcji dla klas 1-3 pomoże Wam uporządkować i uzupełnić wiedzę, ale warto też rzucić okiem na pomysły na zajęcia dla starszych dzieci.

Scenariusze lekcji programu MegaMisja

Duży wybór scenariuszy edukacji cyfrowej, medialnej i informacyjnej, w tym z zakresu programowania. Znajdziecie tu również pomysły na zajęcia nadesłane przez nauczycieli biorących udział w tym programie prowadzonym przez Fundację Orange.

Koduj.gov.pl

Wiedzieliście, że Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi serwis poświęcony edukacji programistycznej? Znajdziecie tu nie tylko scenariusze, lecz także materiały, które możecie polecić rodzicom swoich uczniów.

Scenariusze zajęć z robotami Dash i Dot

Jeśli polubiliście roboty Dash i Dot tak jak my, to po wizycie na tej stronie polubicie je jeszcze bardziej. Wszystkie lekcje, które tu znajdziecie, zostały opracowane i sprawdzone przez nauczycieli.

Kursy i scenariusze code.org

Duży wybór scenariuszy i kursów na uczniów i nauczycieli – na tej stronie naprawdę można się zgubić na długie godziny. Niestety nie wszystkie materiały są dostępne w języku polskim.

Materiały i scenariusze programu „Koduj z Klasą”

Scenariusze programu prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację Szkoła z Klasą. Szczególnie polecamy zestaw gier i zabaw w sekcji „Programowanie bez komputera”.

Computer Science Unplugged

Doskonałe źródło inspiracji dla nauczycieli szukających pomysłów na zajęcia o komputerach… bez komputera. Strona w języku angielskim, jednak na jej archiwalnej wersji (https://classic.csunplugged.org/) można znaleźć polskie tłumaczenia scenariuszy – szukajcie ich w szczegółach poszczególnych zajęć.

Portale i blogi

Blog Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog

Inspiracje, nowinki edukacyjne i… praca trenera „Zaprogramuj przyszłość” od kuchni. Każdy nauczyciel zainteresowany programowaniem znajdzie tu coś dla siebie.

Portal Edunews.pl

Portal Edunews.pl już od 10 lat inspiruje nauczycieli. Warto pamiętać, że istnieje w nim specjalna sekcja poświęcona edukacji programistycznej!

Blog „Mali programiści”

Blog Joanny Apanasewicz, trenerki Mistrzów Kodowania. Mnóstwo porad i dobrych praktyk edukacji programistycznej z pierwszej ręki.

Blog grupy Superbelfrzy RP

Miejsce, gdzie wszyscy nauczyciele szukający pomysłów na kreatywne i angażujące zajęcia znajdą coś dla siebie – szczególnie, jeśli interesuje ich wykorzystanie technologii w szkole.