) Zaprogramuj Przyszłość

Aktualności

Rozwój - prezent dla całej szkoły

Logo cyfrowy dialog
Logo politechnikia łódzka
Logo funduszy europejskich
Flaga Polski
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

Rozwój - prezent dla całej szkoły

Moją opowieść zacznę od tego, że obserwowałam projekt Zaprogramuj Przyszłość w dwóch rolach: zaczynałam jako nauczycielka – i od tej strony jest mi on najbardziej bliski – natomiast zakończyłam już w jako dyrektor. Ze Szkoły Podstawowej nr 21 dołączyło do projektu pięć nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, w tym ja.  

Bierzemy udział w różnych projektach i niestety bardzo często podchodzimy do nich z dużym dystansem, bo są one różnej jakości. To co przygotował Cyfrowy Dialog... to było coś wyjątkowego. Wyjątkowego, ponieważ zaproponowano nam wspaniałe szkolenia, znakomitą, niezapomnianą atmosferę, masę fantastycznych pomysłów i treści, które później można było wykorzystać w codziennej pracy.  

Muszę zaznaczyć jeszcze jedno, co podkreśla chyba wiele osób. Zaczynaliśmy projekt, kiedy wszystko było jeszcze „normalnie”. Kończyliśmy natomiast w czasach pandemii Covid-19. I co się okazało? Wcześniej wszyscy nauczyciele reprezentowali podejście, które opisać można jednym hasłem: KIEDYŚ! Innymi słowy... kiedyś nauczymy się korzystania z technologii cyfrowych, kiedyś zaczniemy je wykorzystywać”. Życie sprawiło, że stanęliśmy przed zadaniem, które należało wykonać tu i teraz. I okazało się, że udział w tym projekcie nam wszystkim niesamowicie pomógł. 

Trenerzy oraz organizatorzy projektu stanęli na wysokości zadania. Dostarczyli nam mnóstwo narzędzi do wykorzystania w pracy zdalnej. Wykorzystaliśmy dostęp do webinarów, które Cyfrowy Dialog organizował w ramach innych projektów. Skorzystałyśmy z tej propozycji i my, nauczycielki, i dzieci, które były niezwykle zadowolone z tej nowej formy nauki. Kiedy stawialiśmy pierwsze kroki w edukacji zdalnej, okazało się to wybawieniem, ponieważ pomogło nam w realizacji szkolnych treści, a w międzyczasie mogliśmy się dokształcać i uczyć nowych narzędzi. 

Rola trenerów, którzy się nami opiekowali, była absolutnie priorytetowa. Serdecznie pozdrawiam Teresę Smoleń, która opiekowała się – bo to jest dobre słowo – naszą szkołą, moimi koleżankami.  

Cyfrowy Dialog stanowił dla nas wsparcie w każdej chwili. Zdarzało się, że trzeba było coś zrobić, coś nie zadziałało tak, jak należy, i tak naprawdę każdy był pod telefonem, na łączach, na gorąco. Za to serdecznie dziękuję i myślę, że wszyscy nauczyciele, którzy tego doświadczyli, też do tych podziękowań się dołączają.  

Dowiedzieliśmy się bardzo dużo. Oczywiście zdarzały się momenty niepewności. Nie wszystko łapaliśmy w mig. Ale wszelkie nasze wątpliwości zawsze były rozwiewane! Po prostu nie było mowy o scenariuszu: jeśli czegoś nie wiem, to się nie dowiem. Każdy stawał na wysokości zadania, żeby spełnić nasze oczekiwania i dawał nam wsparcie we wszystkich możliwych zakresach.  

Na zakończenie chciałabym opowiedzieć o projekcie trochę z punktu widzenia dyrektora. Współpraca z nauczycielami pełnymi pasji to pewnie 90% sukcesu, a właśnie takimi nauczycielami jesteście państwo, bo któż bierze udział w projektach i się w nich tak angażuje, jeśli nie nauczyciele z pasją. To jest podstawa rozwoju szkoły. Jesteście tak kreatywni, macie w sobie tyle pomysłów, a to otwiera ogromne możliwości. Wpływacie na to, że oferta szkoły jest bogatsza, że możemy pokazać ją od innej strony. Szkoła daje podstawy rozwoju każdemu dziecku, bo przecież każda szkoła walczy o to, żeby rozwijać kompetencje kluczowe u dzieci, daje im możliwość i wsparcie w rozwoju ich osobowości, normalnej, wrodzonej ciekawości świata.  

A zajęcia w ramach projektu ZP dawały spełnienie ich marzeń. Wszystkie dzieci czuły się podczas tych zajęć jak ryba w wodzie, wprost czekały na te zajęcia, z niecierpliwością oczekiwały na to, czego ciekawego dowiedzą się od państwa-trenerów podczas webinarów, co nowego trzeba będzie zrobić na zajęciach przygotowanych przez nas. I ta nauka zdalna, która była nauką bardzo ciężką, szczególnie w ubiegłym roku szkolnym, spowodowała, że wykorzystanie różnego rodzaju technologii i pomysłów umożliwiało nam przekazanie wiadomości w taki atrakcyjny dla dzieci sposób.  

Było mi niezmiernie miło uczestniczyć w tym projekcie i myślę, że nie po raz ostatni bierzemy w takich działaniach udział.  

Uczestniczka projektu - Jolanta Ścieszka  

Bądź na bieżąco

AKTUALNOŚCI

12/12/19

Start szkoleń „Zaprogramuj Przyszłość”

W listopadzie wystartowały pierwsze szkolenia stacjonarne w projekcie „Zaprogramuj Przyszłość”
 

czytaj więcej

13/01/20

Zapraszamy na kolejne szkolenia

Przed nami kolejne szkolenia dla nauczycieli w projekcie Zaprogramuj Przyszłość

czytaj więcej

11/02/20

Baner na stronę szkoły

Twoja szkoła bierze udział w "Zaprogramuj Przyszłość"? Wrzuć baner na stronę!

czytaj więcej

Kontakt

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

e-mail: kontakt@cyfrowydialog.pl

tel.: +48 733 786 302