) Zaprogramuj Przyszłość

Aktualności

Seminarium podsumowujące projekt "Zaprogramuj Przyszłość w regionie katowickim

Logo cyfrowy dialog
Logo politechnikia łódzka
Logo funduszy europejskich
Flaga Polski
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

Seminarium podsumowujące projekt "Zaprogramuj Przyszłość" w regionie katowickim

Projekt "Zaprogramuj Przyszłość" dobiega końca. Jesteśmy niezmiernie dumni, że tak wielu nauczycieli i nauczycielek oraz edukatorów i edukatorek nam zaufało i realizowali z nami swoją cyfrową przygodę. Poszerzali kompetencje związane z programowaniem i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Zakończenie projektu to dobry czas na podsumowanie tego, co udało nam się dzięki niemu osiągnąć. Jaki wpływ miał na jego uczestników i uczestniczki? Co dzięki udziałowi w nim udało im się zmienić w swoim życiu zawodowym, a może nie tylko zawodowym? Czy takie projekty, jak “Zaprogramuj Przyszłość” mogą w istotny sposób przeobrazić polską szkołę?

Seminarium podsumowujące projekt

Projekt zdecydowaliśmy się podsumować podczas seminariów, dedykowanych każdemu z pięciu regionów, biorących w nim udział. Podczas tych onlinowych spotkań uczestnicy opowiedzą o swojej przygodzie z projektem "Zaprogramuj Przyszłość". Będziemy mogli posłuchać, jak wyglądał projekt i jego realizacja z perspektywy uczestników. Porozmawiamy też o tym, jak kontynuować pracę z uczniami z wykorzystaniem zdobytej wiedzy, kompetencji i zasobów.

Pierwsze seminarium odbędzie się 15 kwietnia w godzinach 14.00-18.45 i jest skierowane do uczestników projektu, jego sympatyków i wszystkich zainteresowanych z Chorzowa, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich i Świętochłowi . Spotkanie jest jednak ogólnodostępne i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy więc na nie każdego, komu zależy na własnym rozwoju zawodowym, wie jak cenne są kompetencje cyfrowe, chciałby je rozwijać i korzystać w codziennej pracy z technologii informacyjno-komunikacyjnych. 

Aby wziąć udział w seminarium wystarczy chwilę przed rozpoczęciem wejść w link:  https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/seminariazp

Wykłady, warsztaty, dobre praktyki

Podczas pierwszej części spotkania będzie można posłuchać wykładu prof. Jacka Pyżalskiego "Kompetencje przyszłości i rola nauczyciela w edukacji wczesnoszkolnej". Dowiemy się także bezpośrednio od dyrektorów i nauczycieli, a także edukatorów z instytucji będących wsparciem dla szkolnej edukacji oraz ze strony trenerów zaangażowanych w projekt,  jak realizacja projektu wyglądała z ich strony. Poznamy ich dobre praktyki oraz przyjrzymy się zdobytym doświadczeniom. 

Specjalnie dla uczestniczek i uczestników “Zaprogramuj Przyszłość”, przygotowaliśmy ciekawe warsztaty w kameralnych grupach. Wierzymy, że wspierające się środowisko daje niezwykłe możliwości. Dlatego podczas warsztatów będzie także czas na swobodny dialog i sieciowanie z innymi nauczycielkami, nauczycielami, edukatorkami i edukatorami. Jeśli zostaną wolne miejsca, na warsztaty zapraszamy chętnych, nie będących uczestnikami projektu.

Można wybrać jeden z tematów warsztatów: 

  • Co dalej? Jak wykorzystać narzędzia, doświadczenia i zasoby projektu “Zaprogramuj Przyszłość “do promocji szkoły w środowisku lokalnym? 
  • Cel - pal! Warsztat o matematyce, programowaniu i majsterkowaniu. 
  • Scratch JR - co dalej, czyli jak hodować oswojonego kota. 

Na warsztaty obowiązuje rejestracja. Link do rejestracji.

Na zgłoszenia czekamy do 14 kwietnia. 

O projekcie

„Zaprogramuj Przyszłość” to projekt, dzięki któremu ponad 22 000 uczniów klas 1-3 szkół podstawowych uczyło się podstaw programowania i rozwija umiejętności cyfrowe w praktyce.

W regionie katowickim wzięło w nim udział:

  • 268 nauczycieli
  • 46 szkół
  • 4800 dzieci
  • 50 edukatorów

"Zaprogramuj Przyszłość" jest projektem skierowanym do nauczycieli klas 1-3, którzy dzięki udziałowi w nim mają szansę na rozwój kompetencji cyfrowych, w szczególności związanych z nauką programowania w nauczaniu wczesnoszkolnym oraz przede wszystkim do zastosowania zdobytej wiedzy bezpośrednio w praktyce poprzez prowadzenie zajęć z uczniami. Zajęcia odbywają się w ponad 200 szkołach w pięciu regionach: Miasto Łódź, Miasto Kraków, region Katowicki, Miasto Poznań, Miasto Szczecin.

Każdy nauczyciel i nauczycielka w projekcie uczestniczyli w 32h szkoleń, podczas których zapoznali się z metodyką nauczania programowania najmłodszych, programowaniem offline (między innymi z wykorzystaniem maty do kodowania), aplikacjami uczącymi kodowania i wprowadzającymi do programowania, robotyką i mechatroniką dla najmłodszych oraz językiem Scratch.

Po ich zakończeniu uczestniczki i uczestnicy prowadzili 15 zajęć z uczniami, pod opieką trenera, podczas których w sposób praktyczny wykorzystywali wiedzę zdobytą na szkoleniach. Dodatkowo każdy z nauczycieli i nauczycielek miał do wykorzystania 5 godzin indywidualnego mentoringu z trenerem, podczas których mógł uzyskać dodatkową pomoc, omówić szczególnie interesujące, bądź trudne dla niego zagadnienia, czy otrzymać feedback po zajęciach z uczniami. Podczas zajęć nauczyciele mogą wykorzystać scenariusze, które otrzymują w ramach projektu, lub prowadzić zajęcia według własnych pomysłów.

Oprócz szkolenia, wsparcia mentorskiego i gotowych scenariuszy, nauczyciele brali udział w webinariach. Przygotowaliśmy ich ponad 50. Pierwsze z nich, zorganizowaliśmy tuż po wybuchu pandemii. Były odpowiedzią na potrzebę poznania zasad i nabycia umiejętności pracy zdalnej. Te webinaria były bardzo cennymi warsztatami nie tylko dla uczestników projektu. Ponieważ były ogólnodostępne brało w nich udział wiele osób również spoza projektu. Kiedy już nauczyciele i nauczycielki zapoznali się z tajnikami pracy zdalnej i poczuli się w niej swobodniej, na webinariach poruszyliśmy ciekawe tematy związane między innymi z korzystaniem z technologii, myśleniem projektowym, wykorzystaniem aplikacji, ułatwiających pracę z dziećmi, modelowaniem 3D, Scratchem, sztuczną inteligencją, robotyką, a także, o hejcie, fake newsach i bezpieczeństwie w sieci.

Cennym narzędziem metodycznym, które zyskali uczestnicy projektu są publikacje o kodowaniu. Pokazujące jak wplatać je w różne aktywności w sposób czasem nieoczywisty. Jak programowanie łączy się ze sztuką, literaturą czy ekologią. Jak z jego wykorzystaniem poznać swoją najbliższą okolicę. Jak kodować z rodziną. Przygotowaliśmy również tłumaczenia publikacji “Twórcze Programowanie”, powstałe na Massachusetts Institute of Technology, które pokazuje, jak z wykorzystaniem Scratcha uczyć twórczego programowania.

Projekt „Zaprogramuj Przyszłość” to zysk również dla szkoły, nie tylko dzięki podniesieniu kompetencji kadry dydaktycznej oraz rozwojowi uczennic i uczniów. Każda z placówek otrzymała sprzęt, który nauczyciele mogą wykorzystywać do nauki programowania i rozwoju kompetencji cyfrowych: maty do kodowania, tablety, zestawy robotów, płytki mechatroniczne oraz gry edukacyjne. Tablety otrzymali również wszyscy nauczyciele biorący udział w projekcie.

Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, które zajmuje się od lat rozwijaniem kompetencji przyszłości poprzez realizację działań skierowanych do nauczycieli oraz bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie koncentruje się na testowaniu i  wdrażaniu nowych kierunków do edukacji szkolnej oraz opracowując nowatorskie programy nauczania. Zależy nam na wprowadzaniu realnych zmian do funkcjonowania polskich szkół, tak by rozwijały młodych ludzi do aktywnego i pełnego korzystania z współczesnego świata. Partnerem projektu była Politechnika Łódzka.

Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020.

Bądź na bieżąco

AKTUALNOŚCI

12/12/19

Start szkoleń „Zaprogramuj Przyszłość”

W listopadzie wystartowały pierwsze szkolenia stacjonarne w projekcie „Zaprogramuj Przyszłość”
 

czytaj więcej

13/01/20

Zapraszamy na kolejne szkolenia

Przed nami kolejne szkolenia dla nauczycieli w projekcie Zaprogramuj Przyszłość

czytaj więcej

11/02/20

Baner na stronę szkoły

Twoja szkoła bierze udział w "Zaprogramuj Przyszłość"? Wrzuć baner na stronę!

czytaj więcej

Kontakt

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

e-mail: kontakt@cyfrowydialog.pl

tel.: +48 733 786 302